Naše dcera začala přibližně od 1,5 roku trpět poruchami spánku. V noci se často budila a zůstávala několik hodin vzhůru. V období regresu se k tomu navíc ještě přidal pláč a křik. Režim druhého dne tak byl vždy velmi závislý na nočním spánku/bdění. Cca okolo 3,5 -4 roku se situace trochu uklidnila, ustal noční pláč a křik a byly dny, kdy Karolínka byla schopna v noci spát relativně normálně.
Kolem pátých narozenin však došlo opět ke zhoršení situace. Usínala většinou až za několik hodin po uložení, často po půlnoci. Poté se po krátkém spánku opět budila, tentokrát však většinou veselá a se smíchem probděla celé hodiny. Nejenže se vytratil jakýkoli řád a my prakticky nemohli plánovat žádné aktivity, ale kromě nás rodičů budila svým hlasitým smíchem i sourozence.
V rodičovském diskusním fóru RETTNET a v odborných článcích se doporučuje, kromě dalších metod, podávání Melatoninu. Praktické zkušenosti ukazují, že mnohdy pomůže, avšak u řady pacientek se jeho užívání nijak neprojeví. Rovněž dávkování je různé, typicky v rozmezí 3 až 5 mg před spaním.
Rozhodli jsme se tedy Melatonin vyzkoušet, neboť jsme hned nechtěli jít cestou léků na spaní či jiných typů tlumících prostředků.
Podobu sedmi měsíců jsme podávali 1,5 mg Melatoninu s večeří a výsledky byly skvělé. Dcera přibližně do dvou hodin po podání v klidu usnula a spala v podstatě celou noc. Ráno se probudila vyspalá a nepotřebovala tolik spát přes den. Její životní rytmus opět dostal řád a spolu s ní se vyspala i celá rodina.
Melatonin jsme vysadili po sedmi měsících jen tak na zkoušku – a již jsme se k němu nevrátili. Karolínka spí výborně, je plná energie a to již více než rok od vysazení.
Je však dobré vědět, že Melatonin je pouze jednou z možností, jak řešit poruchy spánku. Někomu může pomoci, někdo je k němu zcela netečný.
Zvolili jsme jej proto, že se jedná o volně prodejný a i k malým pacientům „šetrný“ přípravek.