Poruchy spánku & Melatonin

Poruchy spánku jsou u Rettova syndromu časté.

Naše dcera  začala přibližně od 1,5 roku trpět poruchami spánku. V noci se často budila a zůstávala IMG_4221mmněkolik hodin vzhůru. V období regresu se k tomu navíc ještě přidal pláč a křik (někdy trvající i hodiny). Režim druhého dne (jak Karolínky, tak i celé rodiny) tak byl vždy velmi závislý na nočním spánku/bdění.  Cca okolo 3,5 -4 roku se situace trochu uklidnila, ustal noční pláč a křik a byly dny, kdy Karolínka byla schopna v noci spát relativně normálně.
Kolem pátých narozenin však došlo opět ke zhoršení situace. Usínala většinou až za několik hodin po uložení, často po půlnoci. Poté se po krátkém spánku opět budila, tentokrát však většinou veselá a se smíchem probděla celé hodiny. Nejenže se vytratil jakýkoli řád a my prakticky nemohli plánovat žádné aktivity, ale kromě nás rodičů budila svým hlasitým smíchem  i sourozence.

V rodičovském diskusním fóru RETTNET a v odborných článcích se doporučuje, kromě dalších metod, podávání Melatoninu. Praktické zkušenosti ukazují, že mnohdy pomůže, avšak u řady pacientek se jeho užívání nijak neprojeví. Rovněž dávkování je různé, typicky v rozmezí 3 až 5 mg před spaním.

Rozhodli jsme se tedy Melatonin vyzkoušet, neboť jsme hned nechtěli jít cestou léků na spaní či jiných typů tlumících prostředků.

Již více než dva měsíce podáváme 1,5 mg Melatoninu s večeří a výsledky jsou skvělé. Dcera přibližně do dvou hodin po podání v klidu usne a spí v podstatě celou noc. Ráno se probouzí vyspalá a nepotřebuje tolik spát přes den. Její životní rytmus opět dostal řád a spolu s ní se vyspí i celá rodina.

MIMG_4236mmelatonin je volně prodejný už i v ČR, ale lékárny jím zatím nejsou dostatečně zásobené. Osvědčil se nám český Melatonin od společnosti Walmark, stejně jako dánský Bio Melatonin od Pharma Nord. Oba kupujeme ze Slovenska prostřednictvím www.vitama.sk. V obou případech podáváme s večeří polovinu z 3 mg tablety.

Více o poruchách spánku.